Koło

Historia Koła Łowieckiego „ŻUBR Księży Las” 1949.
Koło powstało w 1949 roku, przyjmując nazwę „Gwardia”. Założycielami byli: Tadeusz Murzyn, Aleksander Cebo, Bronisław Piecuch, Julian Duryński, Tadeusz Majerczyk, Antoni Golis, Franciszek Zając, Jan Dudzik, Stanisław Skowroński i Henryk Hreczański.

W roku 1954 prezesem koła został kolega St. Witek, a koło zmieniło nazwę na „Żubr”.

Kolejni prezesi koła to Franciszek Borkowski ( 1961-1974), Paweł Fabian (1974-2000), Jerzy Woźniak (2000-2021), Roland Kosmol(2021-nadal).

Obecnie koło swoją gospodarkę łowiecką prowadzi na terenie dwóch obwodów, tj. Obwód łowiecki nr 112 w powiecie tarnogórskim oraz obwód łowiecki nr 37 w powiecie lublinieckim, gmina Ciasna. Obwód nr 112, wcześniej 45A, jest dzierżawiony praktycznie od chwili powstania koła.

Lokalizacja drugiego obwodu kilkakrotnie uległa zmianom (rejon Miedar, Gliwic, Działoszyna).

Ostatecznie w roku 1964 zawarto umowę dzierżawy obwodu nr 45 o powierzchni 4790 ha.

W roku 1975 część obwodu nr 45 wydzielono na rzecz utworzonego obwodu hodowlanego nr 69, pomniejszając obwód nr 45 do 2800 ha i zmieniając jego nr ewidencyjny na 88. Dzięki staraniom władz koła w roku 2000 udało się ponownie połączyć te dwa obwody, tworząc obwód łowiecki nr 45A o powierzchni 5769 ha. Początkowo siedziba Koła mieściła się w Bytomiu, następnie z początkiem lat 70-tych przeniesiona została do Księżego Lasu. W wyniku zmian ustrojowo-prywatyzacyjnych w latach 90-tych dzięki przychylności Józefa Pszowskiego – wieloletniego sekretarza Koła, siedzibę przeniesiono do Kamieńca gdzie na jego posesji powstała świetlica koła bogato udekorowana zbiorami o tematyce łowieckiej. Od 2010 r.siedziba została przeniesiona do Wilkowic ul. Księżoleśna 1 i mieści się w pomieszczeniach zabytkowego pałacu.

Obwód łowiecki nr 112 to obwód polny o powierzchni 4727 ha położony na terenach podmiejskich. Pomimo trudności staramy się, aby bytującej w obwodzie sarnie i zwierzynie drobnej stworzyć jak najlepsze warunki bytowania i rozwoju. Zadowalająca jest rosnąca z roku na rok liczba bażanta, którego od kilku lat wypuszczamy do łowiska ok. 100 szt rocznie. Tendencje wzrostową wykazuje również liczebność dzika.

Obwód łowiecki nr 37 to obwód leśny o powierzchni 6127 ha. Lasy liściaste dębowo-bukowe o gęstym podszyciu i liczne młodniki stanowią wymarzoną ostoję dla zwierzyny grubej, a zwłaszcza jelenia. Liczebność dzika jest zadowalająca i ma tendencje wzrostowe. Pogłowie sarny utrzymuje się na średnim poziomie. Ten stan zwierzyny w ostatnich latach pozwala na pozyskanie ok. 70 szt. jeleni, 40 szt. sarny oraz 130 sztuk dzików. Ilość pozyskiwanej zwierzyny obecnie w stosunku do pozyskiwanej 30 lat wcześniej wzrosła trzykrotnie. Obecnie stan zwierzyny w łowisku oraz jego zagospodarowanie to efekt długoletniej, racjonalnej i przemyślanej gospodarki łowieckiej.

Koło wzięło czynny udział w akcji podjętej przed Nadleśnictwo Brynek w introdukcji daniela i w roku 1998 wpuściło do łowiska 5 szt (3 łanie i 2 byki). Mamy również zadowalające wyniki w zasiedleniu bażantem obwodu nr 112. W obwodzie nr 37 od wielu lat gniazduje orzeł bielik. W obwodzie nr 112 ze względu na to, że teren traktowany jest jak podmiejski park koło wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska Gminy Zbrosławice opracowało wieloletni plan przywrócenia wartości ekologicznych nieużytkom poprzez ich zakrzewienie i zadrzewienie.

Wspólnymi siłami z Nadleśnictwem Lubliniec wybudowano na terenie obwodu 37 wiatę z kapliczką Św. Huberta i parkingiem. Staramy się również brać udział w życiu społecznym poprzez uczestnictwo w imprezach masowych, jak dożynki, wystawy czy współpraca z młodzieżą szkolną.

Koło posiada kronikę, którą do 2004 roku prowadził śp. P. Mąka a następnie Henryk Wosz i Jerzy Górnik.

W 2009 roku koło zostało odznaczone Złomem.